مراقب افراد سودجو باشید ! داروهای هورمونی بدنسازی بسیار خطرناک هستند

1
197
داروهای هورمونی در بدنسازی

این روزها در باشگاه های بدنسازی تنوعی از پیشنهادات و راهکارهای ویژه برای رشد و توسعه عضلات شما وجود دارد. توسعه عضلاتی که گفته برخی از ناظرین به هر قیمتی ممکن است انجام شود.

گزارش ویژه ندنیوز- به گزارش واحد خبری ندنیوز، باشگاه های بدنسازی محلی برای عرضه داروهای خطرناک هورمونی یا همان داروهای استروئیدی شده است. داروهای استروئیدی یا آنابولیک آن دسته از داروهایی است که مصرف آنها در بلند مدت عوارض بسیاری را به همراه داشته باشد. شاید نام های تعدادی از آنها برای همه ما آشنا باشد (مثل: ناندرلون ، تستوسترون و…) اما محصولات داروها و هورمون های استروئیدی تنوع بسیاری دارد.

ویکی پدیا در مورد استروئید های آنابولیک نوشته است: استروئید آنابولیک (به انگلیسی: Anabolic steroids) که معمولاً با نام استروئید آنابولیک آندروژن (به انگلیسی: anabolic-androgenic steroids) یا به اختصار AAS شناخته می‌شود، دسته‌ای از استروئید آندروژن که شامل آندروژن‌های طبیعی مانند تستوسترون و همچنین مواد صنعتی که از نظر ساختار و عملکرد مشابه تستوسترون عمل می‌کنند، هستند.

این مواد موجب افزایش حجم پروتئین در داخل سلول، مخصوصا سلولهای عضلات اسکلتی می‌شوند. استروئید آنابولیک معمولاً درجات مختلفی از اثرات آندروژنیک و مردانگی را ایجاد می‌کند که شامل افزایش ویژگی‌های جنسی مردانه و همچنین رشد تارهای صوتی و رشد مو بر روی بدن می‌شود. کلمه آنابولیک از آنابولیسم که خود ریشه یونانی دارد برگرفته شده است.

استفاده طولانی مدت یا استفاده با دوز بالا می‌تواند موجب اثرات منفی بر روی سلامتی فرد شود. این اثرات می‌تواند برای بدن مضر باشد، به عنوان مثال می‌تواند موجب افزایش لیپوپروتئین کم‌چگالی یا کاهش لیپوپروتئین پرچگالی، آکنه، فشار خون بالا، سمیت کبدی (این مشکل به دلیل مصرف خوراکی بروز می‌کند) و همچنین تغییرات ساختاری خطرناک در بطن چپ قلب، ایجاد وضعیت عدم تعادل هورمونها مانند بزرگ‌شدن پستان مردانه و کاهش اندازه بیضه بروز کند.

همانطور که خواندید مصرف خود سرانه استروئیدها می تواند به شدت به سلامتی افراد آسیب بزند، در تحقیقاتی نشان داده شده است که مصرف هرومون های استروئیدی بر روی رفتار و خلقیات افراد نیز بسیار مخرب است و منجر به تندخویی و در بعضی موارد افسردگی های مزمن و دائمی می شود.

در باشگاه های بدنسازی بازار گرمی های زیادی برای فروش این داروها صورت می پذیرد، فروش داروهای استروئیدی بویژه داروهای استروئیدی تقلبی یا قاچاق می تواند سود خوبی را برای فروشندگان به ارمغان آورد.

به گزارش ندنیوز معمولا هورمون های بدنسازی در کنار مکمل های غذایی عرضه می شود. به این اقدامات اصطلاحا دوره (دوره بدنسازی) گفته می شود که طی آن مجموعه ای از مکمل های مجاز ورزشی به همراه دارو های استروئیدی برای ورزشکاران تجویز می شود. تجویز این نسخه ها توسط مربی باشگاه (!) انجام می شود. مربی باشگاه معمولا تخصصی در این زمینه ها ندارد و تجویز آنها تنها از طریق تجربه شخصی مربی صورت می گیرد که در آن ممکن است خطاها و اشتباهات زیادی باشد که سلامتی فرد را به خطر بیاندازد.

هزینه ی دوره های بدنسازی در سال ۱۳۹۷ از هفتصد هزار تومان الی یک میلیون پانصد هزار تومان است.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

هجده − هشت =