6 نکته و روش برای کنترل اشتها و رعایت رژیم غذایی ، به رژیم تان وفادار باشید!

0
31
روش های کنترل رژیم غذایی و اشتها

هر چقدر هم که سخت و سنگین تمرین کنید اگر در کنارش از رژیم غذایی تان مراقبت نکنید نتایج لازم در بدن را مشاهده نخواهید کرد! آنچه که می خورید تاثیر بزرگی روی شکل ظاهری بدن دارد، بنابراین نمی شود که بی فکر و برنامه هرچه بدست مان می رسد را بخوریم. برای اینکه در مسیر تناسب اندام بمانیم. لازم است تا ۶ نکته مهم را همواره رعایت کنیم و بتوانیم به رژیم غذایی مان وفادار باقی بمانیم.

۱- چرایی هر غذا را مشخص کنید

دلیل انتخاب های غذایی خود را مشخص کنید خیلی از ما در واکنش به احساساتمان است که غذای خاصی را انتخاب می کنیم اگر مثلا یک روز بد و پر استرس و غیر شاد داشته باشیم ممکن است به سراغ یک برش کیک برویم، شکلات بخوریم یا هر غذایی که آنرا به چشم درمان نگاه کنیم، دفعه ی بعدی اگر مشکلی برایتان رخ داد اگر توانستید بین احساسات و واکنشی که نشان می دهید مقداری فاصله ایجاد کنید. وقتی که بدانید چرا یک غذای خاص را می خواهید درباره اینکه چه حس بدی بعد از خوردنش ایجاد می شود فکر می کنید و همین ماجرا باعث می شود که انتخاب های آگاهانه تری انجام دهید. آیا برای اینکه یک مدت کوتاهی قند خون بالا برود ارزش دارد که افت قند شدید بعد از آن را تحمل کنید اگر معتقدید که ارزشش را دارد که دیگر چیزی نمی توان گفت!

۲- سربریدن اشتها

برای کمک به کنترل اشتها ایده خوبی است که دریافت پروتئین کافی در رژیم غذایی خود را بررسی کنید. پروتئین کمک می کند تا برای مدت بیشتری احساس سیری کنید گام دوم برای کنترل اشتها هم مصرف فراوان آن است. دو الی سه لیتر آب در روز از شدت حس تشنگی و گرسنگی جلوگیری می کند این تکنیک حتی در کوتاه مدت هم جوابگو است اگر دفعه بعدی دلتان خواست تا شکلات اسنیکرز بخورید یک عدد سیب سبز و یک لیوان آب بنوشید و بعد اگر باز هم دلتان شکلات خواست اسنیکرز بخورید! وقتی که سیب و بعدش آب را میل می کنید معمولا میل به خوردن شکلات از بین می رود.

۳- بازنگری آماده سازی وعده ها

چند ترفند ساده در روشی که وعده های غذایی چیده مان می کنید می تواند تفاوت قابل توجهی بین چربی سوزی و یا عدم موفقیت در این حوزه ایجاد کند باید روی غذاهایتان تمرکز کنید. درست کردن غذا در سایز یک وعده کمک می کند تا ناهار را سالم و در اندازه لازم میل کنید برای خودتان آلارم موبایلی بگذارید که وعده های غذایی خود را همراهتان ببرید و همیشه با یک لیست منطقی به خرید بروید تا از وسوسه ها در امان باشید.لیستی از ملزومات طبخ غذاهای رژیمی تهیه کنید و همیشه برا مبنای آن به خرید بروید.

کنترل اشتها و رعایت رژیم غذایی

۴- جویدن غذا

شاید این توصیه را از بزرگتر های خانواده مثل پدر یا مادر بزرگ شنیده باشید اما جویدن درست و زیاد غذا منجر به جذب بهتر مواد غذایی می شود و از پر خوری کردن جلوگیری می کند طی تحقیقات در سال ۲۰۱۴ محققان دریافتند که گروهی از داوطلبان از طریق آرام تر جویدن غذا ۸۸ کالری کمتر دریافت کرده اند و در پایان هم احساس گرسنگی کمتری می کردند که بخشی از آن مربوط می شود به ترشح هورمون های تنظیم کننده اشتها در مغز. اکثر تحقیقات نشان داده اند که ۴۰ بار جویدن برای هر لقمه ایده آل است اما واقعا نیازی به این تعداد جویدن وجود ندارد و صرفا باید غذا تا زمانی جذب بشود که قورت دادنش ساده شده باشد.

۵- نحوه سرو غذا

نیازی به تجهیزات گران قیمت ندارید بلکه کافی است درباره عادات غذایی دوباره فکر کنید، طی تحقیقی از دانشگاه Comell در امریکا خانواده هایی که خودشان غذا را از روی گار و یا از روی کابینت سرو کرده اند حدود ۱۹% کمتر از کسانی که سر میز کشیدند کالری دریافت کرده اند. اگر می خواهید نتیجه گیری بیشتر شود سایز بشقاب را کوچکتر انتخاب کنید. تحقیق دیگری در همان دانشگاه به این یافته رسیده است که افرادی در بشقاب لیوان و اسکوپ های بستنی بزرگتر استفاده می کنند غذای بیشتری وارد بدن می کنند همه ی اینها را می توانید با تمرکز بیشتری روی سالاد و چاشنی های کم کالری دیگر جبران کنید. یعنی برای این مواد غذایی بشقاب بزرگتر بردارید و برای غذاهای اصلی بشقاب های کوچکتری را انتخاب کنید.

۶- موانع تمرکز حذف شوند

مراقبه ذهنی معنایش این نیست که مدیتیشن کنید! سعی کنید در هنگام غذا خوردن حواستان را جمع کنید و فقط روی غذا خوردنتان تمرکز کنید و این یعنی باید تلویزیون، ایکس باکس، موبایل و غیره را رها کنید توجه داشته باشید که شروع حس سیری در بدن را تجربه کنید و این اتفاق شاید قبل از تمام شدن کل غذای بشقاب تان رخ دهد. سعی کنید متوجه شوید که از کجای غذا به بعد دیگر لذت زیادی از غذا خوردن نمی برید (در مقایسه با حسی که در اول وعده داشتید)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

1 × 1 =