داروی ناندرلون چیست؟ هورمون ناندرلون چه عوارضی برای ورزشکاران دارد؟

0
445
عوارض مصرف ناندرلون

ناندرلون دکانوات Nandrolone decanoate با گذشت سالیان دراز هنوز هم در شمار داروهای استروئیدی یا همان داروهای هورمونی است که بسیار محبوب ورزشکاران بوده و متاسفانه مصرف خودسرانه ای برای این هورمون پر عوارض وجود دارد. ناندرلون دکانوات به صورت تزریق عمیق عضلانی استعمال می گردد.

هورمون ناندرلون چیست؟

ناندرلون یک استروئید آنابولیک محسوب می شود. ناندرلون یک هورمون جنسی مردانه است، ناندرلون با افزایش ساخت پروتئین و اثر افزایش اشتها در بدن فعالیت می کند، افزایش اریتروپوئیتین و تاثیر مستقیم در مغز استخوان همینطور افزایش میزان هموگلوبین و متعاقبا افزایش گلبول های قرمز خون از دیگر رویدادهای مصرف این دارو است.

موارد مصرف ناندرلون برای ورزشکاران چیست؟

ورزشکاران ناندرلون دکانوات را با خیال افزایش حجم توده عضلانی خود و همچنین افزایش قدرت بدنی مورد استفاده قرار می دهند. عده ای این دارو را به صورت تقلبی و یا تاریخ گذشته در باشگاه ها عرضه می کنند که متاسفانه داروهای تقلبی عوارض شدیدتری را نسبت به داروی اصلی خواهند داشت. ناندرلون یک دوپینگ هورمونی تلقی می شود و قطعا تمرین کردن در حالت دوپینگ با توجه به افزایش قدرت و استقامت بدن، فشار زیادی را بر روی عضلاتتان وارد می آورد که این فشار زیاد آسیب های عمیقی به بخش عمده عضلات وارد کرده که قطعا نیاز به دوره های ریکاوری عضلات (دوران استراحت) بعد از مصرف این دارو (همانند استروئید های دیگر) در جهت ترمیم بافت های عضلانی وجود خواهد داشت. معمولا ورزشکاران با دوران ریکاوری آشنایی زیادی نداشته و متاسفانه به همین علت هم فریب بازار گرمی های افراد سودجو (یا حتی افراد فریب خورده دیگر) را می خورند.

چرا مصرف ناندرلون دکانوات اعتیاد آور است؟

بدنسازان با مصرف ناندرلون و متعاقبا با افزایش قدرت و استقامتشان می توانند تمرین های بیشتری را با فشار چند برابری انجام دهند که با قطع مصرف این دارو دیگر خبری از پروتئین اضافی ذخیره شده در عضلات و همچنین مزایای تمرین در حالت دوپینگ دیده نمی شود و خواه ناخواه ورزشکار به سراغ مصرف دوباره این دارو ( ویا حتی هورمون های دیگر) کشیده خواهد شد. رشد سریعتر توده عضلات برای بدنسازان جذاب بوده که در دوره مصرف هورمون این رویداد طبیعی است ولی بعد از قطع دارو معمولا رشد توده عضلانی قطع می گردد و بدن عضلات را در حالت ترمیم قرار می دهد که گاهی وقت ها باعث افت حجم عضلات نیز می گردد.

موارد مصرف ناندرلون در علم پزشکی چیست؟

ناندرلون در پزشکی برای درمان سرطان سینه، درمان پوکی استخوان، افزایش تعداد گلبول های قرمز، درمان استئوپروز دوران یائسگی بانوان، آنمی آپلاستیک و اعمال جراحی های باز و … مورد استفاده قرار می گیرد.

دوز مصرف و عوارض ناندرلون در بدنسازی

عوارض مصرف هورمون ناندرلون

تجویز مصرف ناندرلون در پزشکی به مراتب کمتر از مصرف خودسرانه ناندرلون در بدنسازی است و معمولا بیماران به دلیل دریافت کم این دارو دچار عوارض مصرف نمی شوند اما بدنسازان با دریافت مقادیر بیشتر این دارو (مقادیر بیشتر به دلیل کسب نتیجه مطلوب) قطعا یکی از این عوارض ناندرلون را دچار خواهند داشت.

عوارض خطرناک مصرف ناندرلون عبارت است از: آکنه، اختلالات جنسی، کاهش توان جنسی، بروز صفات جنسی مردانه (کلفتی صدا)، فقدان قاعدگی (پریود خانم ها)، مهار اسپرماتوژنز، انسداد اپی فیز، بیماری های کبدی، بروز سرطان، پدید آمدن تومورهای کبدی، اختلالات خواب و تنگی نفس

اشکال دارویی و دوز مصرف ناندرلون

ناندرلون دکانوات به صورت ویال های ۲۵ میلی گرمی در داروخانه ها عرضه می شود. برای تهیه آن حتما به نسخه پزشک احتیاج است، اما متاسفانه برخی از داروخانه ها به صورت غیر قانونی ناندرلون را عرضه می کنند.

مقدار یا دوز مصرف ناندرلون دکانوات برای خانم ها ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم در هفته و برای آقایان از ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم در هفته می باشد. لازم به ذکر است که مصرف این دارو در خانم های باردار و یا شیرده ممنوع است.

مصرف ناندرلون در هر دوزی بسیار خطرناک و همراه با عوارض جبران ناپذیری است، ناندرلون به مانند سایر استروئید ها نه تنها دردی را از شما دوا نمی کند بلکه مشکلات عدیده ای را در آینده برایتان بوجود خواهد آورد. اگر به دنبال پیشرفت و رشد ماندگار عضلات خود هستید از مصرف این داروها خودداری کنید.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

هفت + پنج =