هورمون تستوسترون چیست؟ چه کاربردی دارد؟ چرا بدنسازان تستوسترون مصرف می کنند؟

0
67
هورمون تستوسترون و عوارض آن

تستوسترون یک هورمون استروئیدی مهم و حیاتی در بدن انسان ها و همینطور پستانداران است. تولید این هورمون در بدن پیامدهای جنسیتی را در بر خواهد داشت. به عنوان مثال در دوران بلوغ پسرها این هورمون با میزان بالایی ترشح می شود و ترشح زیاد تستوسترون باعث به وجود آمدن حالات خشن دوران بلوغ در پسران می گردد. تستوسترون از هورمون های استروئیدی بدن است که ساختار اصلی اش متکی بر کلسترول است.

تستوسترون مهمترین هورمون در رشد و تکامل جنسی مردانه محسوب می گردد از جمله این ها می توان به، رویش موی صورت، بم شدن صدا، ریزش موی سر (ریزش مدل مردانه)، تاثیر بر گلبول های قرمز، همچنین از خواص آنابولیک تستوسترون می توان به رشد توده عضلانی اشاره کرد. تمام موارد گفته شده به این معنا نیست که مصرف خودسرانه و یا حتی بیش از اندازه تستوسترون عواقبی نداشته و یا بلا مانع است. در ادامه به عوارض مصرف تستوسترون خواهیم رسید.

افزایش تستوسترون در بدن به صورت طبیعی و بدون عارضه

در برخی مواقع افراد نیاز دارند (به دلایل مختلف)، غلظت این هورمون را بدنشان افزایش دهند، مثلا بدنسازان یا افرادی که از روابط جنسی شان ناراضی هستند و احساس سردی می کنند؛ در این هنگام می توان با تجویز دوز دارو مصرف تستوسترون را به صورت تزریقی یا به شکل قرص آغاز نمود. اما بهترین روش برای تحریک افزایش تستوسترون در خون، روش های طبیعی آن است. شما می توانید با ورزش کردن، کاهش استرس، مصرف ویتامین ث، مصرف کلم بروکلی و مصرف روغن ماهی (خوردن ماهی یا قرص روغن ماهی یعنی امگا-۳) بهره برد و خود را از عوارض ناخواسته و آزار دهنده افزایش مصنوعی تستوسترون در بدن رهانید. مردان در صورت کمبود تستوسترون با حالات زیر مواجه می شود: خستگی – ضعف عضله – بیضه های کوچک و نرم – نعوظ ناقص – بالا رفتن وزن بویژه دور کمر – کاهش تراکم استخوان – افسردگی – کم خونی

متابولیسم تستوسترون

حدود ۹۷ درصد از تستوسترون پس از ترشح از بیضه ها یا به سستی به آلبومین پلاسما متصل می شود یا به طور محکم تر به نوعی بتاگلوبین موسوم به گلبولین متصل شونده به هورمون جنسی اتصال می یابد و بدین اشکال حدود ۳۰ دقیقه تا چند ساعت در خون گردش می کند. تا آن زمان تستوسترون یا به بافت ها منتقل شده یا به محصولاتی غیرفعال تجزیه می گردد. بخش زیادی از تستوسترونی که در بافت ها مستقر می شود در سلول ها به دی هیدروتستوسترون تبدیل می شود به ویژه در اعضای خاص هدف مانند غدهٔ پروستات بالغین و دستگاه تناسلی خارجی جنین پسر. برخی از اثرات تستوسترون به این تبدیل وابسته اند درحالیکه برخی دیگر چنین نیستند.

تزریق تستوسترون در بدنسازی

بعد از ناندرلون ، تستوسترون پر مصرف ترین دارو در میان ورزشکاران رشته پرورش اندام است. بدنسازان در وهله اول به علت تاثیرات عضله سازی این هورمون از استر های مختلف تستوسترون مانند تستوسترون سوسپانسیون، پرو پیونیت و… استفاده می کنند، استفاده غیر علمی این هورمون توسط ورزشکاران (افراد سالم) دوپینگ محسوب می شود و بسته به نوع دارو با عوارضی چون ریزش موی سر، افزایش موهای زائد بدن، جوش های پوستی، کاهش میزان ترشح این هورمون توسط بدن و قدرت باروری (وابسته به نوع سیکل)، ژنیکوماستی و … همراه خواهد بود.

این دارو همچنین در پرورش اندام و ورزش های قدرتی دیگر نیز کاربرد دارد. این دارو که تحت عناوین تجارتی مختلف تولید و عرضه می شود تستوسترونی طولانی اثر بوده و بسته به ویژگی های متابولیکی افراد, به مدت ۲ یا ۳ هفته در بدن به صورت فعال باقی می ماند. اما بدنسازان و وزنه برداران قدرتی به طور متوسط هفته ای یک تزریق از این دارو را انجام می دهند. این موضوع نشان میدهد که نیمه عمر پلاسمایی این دارو در خون حدود ۷ روز می باشد.

این دارو آندروژنی بسیار قدرتمند است که ترجیحا باید به همراه آنابولیکی دیگر مصرف شود. این ترکیب امکان افزایش سریع حجم و قدرت عضلانی را فراهم خواهد کرد. افزایش سریع وزن و قدرت معمولا با احتباس آب و املاح فراوان همراه خواهد بود. که این امر به شدت مورد پسند وزنه برداران سنگین وزن واقع می شود. مصرف “تستوسترون انانتات” “تستوسترون سی پیونات” و “سوستانون ۲۵۰” برای این دسته از ورزشکاران کاملا مناسب است. مصرف دوزهای ۵۰۰, , ۱۰۰۰ و یا حتی ۲۰۰۰ میلی گرم از داروی “انانتات” نیز دیده شده است.

تأثیرات و عوارض جانبی تستوسترون چیست؟

عوارض متداول مصرف تجویزی تستوسترون، افزایش آکنه، درد یا ورم در ناحیه تزریق و بزرگ شدن سینه‌ها در مردان است. خشونتی هم که به نظر می‌رسد در اثر مصرف تستوسترون بروز می‌کند، بسیار نادر بوده و تنها در تعداد کمی از افراد مشاهده می‌شود.

نگرانی از بابت این‌ که تستوسترون درمانی باعث افزایش خطر حمله قلبی و یا سایر بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود هم بسیار بزرگ‌نمایی شده است. یک مطالعه آماری روی ۳۰ تحقیق نشان داد که هیچ ارتباط قابل‌توجهی بین مصرف تستوسترون و افزایش خطر سکته قبلی یا افزایش مرگ‌ومیر وجود ندارد. جالب است بدانید که برعکس این موضوع امکان‌پذیر است؛ یعنی کمبود تستوسترون خطر ابتلا به بیماری‌های پیش‌رونده قلبی عروقی و مرگ زودرس را افزایش می‌دهد.

همچنین بالا بودن طبیعی سطح تستوسترون و یا تستوسترون درمانی باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان سالم نمی‌شود. شواهد قوی عکس این قضیه را نشان می‌دهند، یعنی کم بودن تستوسترون خطر ابتلا به سرطان پروستات و سایر سرطان‌ها را افزایش داده و پیشرفت بیماری را بیشتر می‌کند.

همه مطالب ذکر شده در صورت مصرف غیراستاندارد (بیش‌ازحد و خودسرانه) تستوسترون نقض می‌شود. سکته، بیماری‌های قلبی عروقی، مرگ ناگهانی، بیماری‌های کبد، کلیه و … همه از خطرات مصرف زیاد و غیراصولی تستوسترون محسوب می‌گردند. در خانم‌ها بروز آکنه، تغییر همیشگی صدا، کچلی، افزایش موهای صورت، بزرگ شدن اندام جنسی، کوچک شدن سینه، افسردگی و نازایی در اثر مصرف بیش‌ازحد تستوسترون گزارش‌شده است.

در مردان بالغی که بیش‌ازحد از استروئیدهای آنابولیک استفاده کرده‌اند عوارضی مانند آکنه، کچلی، عقیم شدن دائمی، بزرگ شدن سینه‌ها، از دست دادن میل جنسی، اختلال در عملکرد نعوظ، کوچک شدن بیضه‌ها و عرق کردن بیش‌ازحد گزارش‌شده است.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

12 − پنج =